Teatr Telewizji TVP

Maj z Anną Dymną

TVP Kultura przypomni w maju niektóre z ról wykreowanych w Teatrze Telewizji przez Annę Dymną.

Już 2 maja widzowie będą mogli zobaczyć „Zemstę” Aleksandra Fredry w reżyserii Olgi Lipińskiej. W spektaklu z 1993 roku Anna Dymna zagrała Podstolinę. Reżyserka zrywa z „salonową” tradycją wystawiania tej sztuki. Ukazuje prawdziwy, szary i brudny zaścianek oraz ludzi zamkniętych w swym małym światku. Wśród słomy, kur i ogólnego nieporządku toczą się sąsiedzkie kłótnie między rasowym pieniaczem Cześnikiem (świetna rola Jana Nowickiego) i hipokrytą Rejentem (Jerzy Trela). Do tego jednocześnie zabawny i wzruszający Papkin w wykonaniu Jana Peszka oraz Maria Peszek jako Klara.

Trzy kolejne spektakle to telewizyjne adaptacje literatury światowej. 9 maja TVP Kultura proponuje widzom dokonaną przez Kazimierza Kutza realizację biograficznej sztuki Jamesa Joyce’a „Wygnańcy”. Annie Dymnej partnerują w niej Krzysztof Globisz, Jerzy Grałek i Dorota Pomykała. Tydzień później (16 maja) antena przypomni przestawienie będą ca adaptacją słynnej powieści „Palec Boży” Erskine’a Caldwella. Spektakl z roku 1993 roku wyreżyserowała Teresa Kotlarczyk. Obok Anny Dymnej zagrali w nim m.in. Jan Peszek i Maria Peszek.

Ostatnim spektaklem przypominanym przez TVP Kultura w ramach „Miesiąca z Anną Dymną” będzie 23 maja „Wassa Żeleznowa”, w której bohaterka zagrała rolę tytułową. Barbara Sass w spektaklu z 1996 roku sięgnęła po pierwszą wersję dramatu Maksyma Gorkiego, gdzie na plan pierwszy wybija się dramat rodzinny. Tytułowa Wassa – kobieta twarda, zahartowana przez życie – dla swojej rodziny i zachowania jej dobrego imienia gotowa jest zrobić wszystko. Annie Dymnej towarzyszą m.in. Dorota Segda i Magdalena Cielecka oraz Jan Nowicki, Janusz Michałowski i Olaf Lubaszenko.

Emisje o godz. 20.20 w TVP Kultura.